Hall of Fame

We honor...

each participant for taking place in our ChampCamp and theirs individual achievements.
 
ChampCamp MIPIn spring specially those, who were really successfully learning and improved their tactic and technique skills and also behaved friendly off the court is our MIP. To be a winner is something really special and makes you feel confident. Maybe you can compare it with someone, who climbed on the top of a mountain and looks down the valleys, indescribable.
And in autumn we honor those, who have won one of our big tournaments – congrats!

 

 

hallfame2
 
 

2017 Spring

MIP (Most Valuable Player) 
1st Week  Christoph Golda
2nd Week  Sarah Krey
3rd Week  Tobias Erdbrink
4th Week  Andy Pellengahr
YEKEKE-Masterssieger 
1st Week  Nicole Belcijan & Bartosz Zbikowski
2nd Week  Ronny Keller & Jan Günzel
3rd Week  Alexander König & Max Rose
4th Week  Anja Lippmann & Sebastian Krüger
YEKEKE-Cupsieger 
1st Week  Kathrin Haselberger & Zbynek Goldbach
2nd Week  Kerstin Fischer & Sonja Maron
3rd Week  Anne Kalkner & Jyrgen Ueberschär
4th Week  Maren Hinrichs & Andy Pellengahr

2016 Autumn

YEKEKE-TurnierQueen of the BeachKing of the Beach
1st Week Britta Schmidt Stephan Loschan
2nd Week Rosali Nimz Toralf Streblow
3rd Week Wienke Weinerth Jochen Schmid
YEKEKE-TurnierPrincess of the BeachPrince of the Beach
2nd Week Marie Loschan Matthias Brumme
3rd Week Kristina Baum Christoph Hertling

2016 Summer in Berlin

YEKEKE-Turnier 
Queen of the Beach Kathleen Bronke
King of the Beach Stephan Eckardt
Princess of the Beach Christin Blumberg
Prince of the Beach Steven Griffiths

2016 Spring

MIP (Most Improved Player) 
1st Week Christina Schampel
2nd Week Anna-Katharina Pohl
3rd Week Franziska Hacket
4th Week Philippe Eckenschwiller 
YEKEKE-Masterssieger 
1st Week Lena Woltmann & Daniel Soltau
2nd Week Lea Arnold & Sebastian Jepsen
3rd Week Carolin vom Bruch & Michael Schmidt
4th Week Hannah Blöhm & Moritz Müller
YEKEKE-Cupsieger 
1st Week Skadi Lamprecht & Martin Neubert
2nd Week Ulrike Brödler & Andreas Birk
3rd Week Diana Weiß & Stephanie Tamschick
4th Week Kathleen Bronke & Sascha Ingenohl

2015 Autumn

YEKEKE-TurnierQueen of the BeachKing of the Beach
1.Woche Caro vom Bruch Matthias Sanders
2.Woche Synke & Göttin Jochen Schmid
3.Woche Anita Meyn Alexander Wille
4.Woche Victoria Lippmann Robert Zschunke

 

YEKEKE-TurnierPrincess of the BeachPrince of the Beach
1.Woche Sabine Götte Holger Seidel
2.Woche Marie Loschan Rudi Marnitz

2015 Summer in Berlin

YEKEKE-Turnier 
Queen of the Beach Britta Wilmers
King of the Beach Conrad Baasner
Princess of the Beach Lina Huppertz
Prince of the Beach Mario Hübner

2015 Spring

MIP (Most Improved Player) 
1. Woche Anke Winter
2. Woche Martin Dörr
3. Woche Joe Harlander
4. Woche Olaf Pirwitz
YEKEKE-Masterssieger 
1. Woche Melanie Vogel & Tom Reinecke
2. Woche Sandra Buhr & Tom Reinecke
3. Woche Lischa Landt-Hayen & Frank Schilling
4. Woche Christin Blumberg & David Delly
YEKEKE-Cupsieger 
1. Woche Carolin Strohschein & Tilmann Gass
2. Woche Jana & Ulrich Steinsiek
3. Woche Sandra Geistbeck & Ralph Bulgrin
4. Woche Sebastien Kühnel & Sven Barth

2014 Autumn

YEKEKE-TurnierQueen of the BeachKing of the Beach
1.Woche Anke Reinhold Remo Kasan
2.Woche Britta Schmidt Willi Homeyer
3.Woche Mariele Hauswirth Björn Radde
YEKEKE-TurnierPrincess of the BeachPrince of the Beach
1.Woche Maria Martini-Vornehm Rafael Müller
2.Woche Julia Ebenau Oleg Hartmann
3.Woche Daniela Lauer Valerian Marnitz

2014 Summer in Berlin

YEKEKE-Turnier 
Queen of the Beach Lischa Landt-Hayen
King of the Beach Robert Anders
Princess of the Beach Iza Höll
Prince of the Beach Dirk Vossding

2014 Spring

MIP (Most Improved Player) 
1. Woche Thomas Thouet
2. Woche Steffen Föllner
3. Woche Anna Pelzer
4. Woche Kirsten Langwald
YEKEKE-Masterssieger  
1. Woche Holger Seidel & Oliver Birth
2. Woche Caroline Eggert & Indira Brenke
3. Woche Lischa Landt-Hayen & Frank Schilling
4. Woche Mariele Hauswirth & Tom Reinecke


YEKEKE-Cupsieger  
1. Woche Andrea Festge & Tanja Daum
2. Woche Kathleen Bronke & Uwe Pelzer
3. Woche Adriana Wegmann & Martin Prause
4. Woche Susanne Schmid & Tobias Schlageter

2013 Autumn

YEKEKE-TurnierQueen of the BeachKing of the Beach
1.Woche Mariele Hauswirth Andreas Zeitlhofer
2.Woche Liv Diezel Volker Hurth
3.Woche Katrin Müller-Lobeck Tom Reinecke

2013 Spring

MIP (Most Improved Player) 
1. Woche Robert Mathe
2. Woche Bernd Stasik
3. Woche Joah Lenzo
YEKEKE-Masterssieger 
1. Woche Frank Schönung & Markus Dreissigacker
2. Woche Melanie Höppner & Sarah Hoppe
3. Woche Maren Hinrichs & Dieter Franz
YEKEKE-Cupsieger 
1. Woche Jerry Marnitz & Matthias Mandl
2. Woche Anita Meyn & Johannes Harlander
3. Woche Nicola Stollhoff & Marco Schubert

2012 Autumn

YEKEKE-TurnierQueen of the BeachKing of the Beach
1.Woche Nina Briskorn Benjamin Oetjens
2.Woche Astrid Eilers Tom Reinecke
3.Woche Astrid Eilers Philip Paetz

2012 Spring

MIP (Most Improved Player) 
1. Woche Tanja Daum
2. Woche Helga Zehentbauer
3. Woche Frank Schoetzau
YEKEKE-Masterssieger 
1. Woche Veronika Naschilewski & Tom Reinecke
2. Woche Martina Cejna & Marc Cejna
3. Woche Susanne Resch & Martin Engler
YEKEKE-Cupsieger 
1. Woche Landy Siemssen & Thomas Mandl
2. Woche Katharina Mölter & Miron Kropp
3. Woche Meli & Manuel Burkhardt

2010 Autumn

Ranglistensieger
MännerPunkteFrauenPunkte
1.Woche      
1. Paul Hackenberger 1560 1. Anke Reinhold 1440
2. Bartosz Kosmecki 1230 2. Astrid Eilers 1080
3. Timo Isensee 1140 3. Ina Zagatowski 1050
2.Woche      
1. Benedikt von Behr 1620 1. Christine Didakowsky 1260
1. Robert Anders 1620 1. Astrid Kleiner 1260
3. Andreas Wünsche 1440 3. Maren Januschkewitz 1170
3. Tom Reinecke 1440    
3.Woche      
1. Conrad Baasner 1410 1. Berit Schneider 1200
2. Justus Loge 1350 2. Tatiana Wucharz 1140
3. Marco Riewe 1260 3. Astrid Eilers 960
YEKEKEKing of the BeachQueen of the Beach
1.Woche Paul Hackenberger Astrid Eilers
2.Woche Robert Anders Christine Didakowsky
3.Woche Conrad Baasner Berit Schneider

2010 Watch & Learn

King of the BeachQueen of the Beach
Matthias Brumme Anja Weise

2010 Spring

MIP (Most Improved Player) 
1. Woche Benjamin Pohlenz
2. Woche Kolja Kreutz
3. Woche Karolin Krocker
YEKEKE-Masterssieger 
1. Woche Magdalena Kempny & Jan Hammer
2. Woche Susanne Scherer & Seymen Gökdemir
3. Woche Sabine Zumdick & Steffi Venghaus
YEKEKE-Cupsieger 
2. Woche Gina Braune & Olaf Weidner
3. Woche Sarina Goetz & Lars Bachmann

2009 Autumn

Ranglistensieger
MännerPunkteFrauenPunkte
1.Woche      
1. Matze Albrecht 2040 1. Alina Ide 2160
2. Mike Wurl 1860 2. Isa Dobberpfuhl 1650
3. Gordon Fillinger/ Jochen Schmid 1740 3. Nora Handwerker 1590
2.Woche      
1. Robert Anders 2220 1. Nicola Gronwald 2340
2. Benedikt von Behr 1950 2. Anja Weise 1770
3. Raymond Römer 1920 3. Anette Schulz/ Katrin Breitenbach 1710
3.Woche      
1. Daniel Schüßler 2010 1. Jeannette Dietrich 1680
2. Martin Spangenberg 1950 2. Astrid Kleiner 1560
3. Marcus Lefeber 1860 3. Michaela Happel 1410
 King of the BeachQueen of the Beach
1.Woche Jochen Schmid Alina Ide
2.Woche Benedikt von Behr Nicola Gronwald
3.Woche Daniel Schüßler Astrid Kleiner

2009 Spring

MIP (Most Improved Player) 
1. Woche Arne Helmrich
2. Woche Julius Seltenheim
3. Woche Julia Deutschmann
Masterssieger 
1. Woche Berit Schneider & Lars Bachmann
2. Woche Benedikt von Behr & Sigmar Dietz
3. Woche Olaf Jacobi & Stefan Fäßer
Cupsieger 
2. Woche Astrid Kleiner & Karina Marcy
3. Woche Astrid Kleiner & Hanna Pohle

2008 Autumn

Ranglistensieger
MännerPunkteFrauenPunkte
       
1.Woche      
       
1. Tim-Torsten Toyza 2340 1. Doris Zech 1605
2. Torsten Trogisch 2100 2. Anja Pietsch 1500
3. Volker Hurth 1740 3. Melanie Jung 1160
       
2.Woche      
       
1. Raymond Römer 2070 1. Nicola Gronwald 1860
2. Nico Tiersch 2040 2. Katrin Breitenbach 1485
3. Frank Seltenheim 1860 3. Anette Schulz 1380
       
3.Woche      
       
1. Christoph Kullmann 2160 1. Synke Lüdemann 2010
2. Jochen Schmid 2040 2. Elisa Belaschk 1680
3. Lars Bachmann 1980 2. Kathrin Bartels 1680
 King of the BeachQueen of the Beach
1.Woche Tim-Torsten Toyza Doris Zech
2.Woche Nico Tiersch Nicola Gronwald
3.Woche Lars Bachmann Tanja Freund

2008 Spring

MIP (Most Improved Player) 
1. Woche Marie Klupp
2. Woche Anja Weise
3. Woche Nicol Marshall
Masterssieger 
1. Woche Corinne Fischer & Peter Balmer
2. Woche Jens Trommler & Michael Müller
3. Woche Sven Vergin & Volker Kuntzsch
Cupsieger 
1. Woche Bettina Schenk & Erwin Schenk
2. Woche Andreas Dzumla & Jens Müller
3. Woche Birgit Trogisch & Nicol Marshall

2007 Autumn

Ranglistensieger
MännerPunkteFrauenPunkte
       
1.Woche      
       
1. Nico Tiersch 2460 1. Nicola Gronwald 2100
1. Rene Schmalfuß 2460 2. Doris Zech 1560
3. Benjamin Käthner 2340 3. Sandy Metzlaff 1545
       
2.Woche      
       
1. Volker Kuntzsch 2340 1. Nicola Gronwald 2175
2. Conrad Baasner 2160 2. Yvonne Krause 1860
3. Jens Lohmann 2160 3. Jeannette Dietrich 1845
 King of the BeachQueen of the Beach
1.Woche Nico Tiersch Nicola Gronwald
2.Woche Jens Lohmann Yvonne Krause

2007 Spring

MIP (Most Improved Player) 
1. Woche Volker Rodehorst
2. Woche Michael Gabel
3. Woche Erwin Schenk
Masterssieger 
1. Woche Peter Hanstein & Frank Schönfeld
2. Woche Jan Hoffmann & Michael Gabel
3. Woche Katja Nowroth & Alex Todtenhöfer
Cupsieger 
1. Woche Silvana Sommerfeld & Christian Reichhoff
2. Woche Anne-Berit Heyn & Lutz Wobit
3. Woche Anette Schulz & Rene Seidel

2006 Spring

MIP (Most Improved Player) 
1. Woche Verena Doye & Peter Raeymakers
2. Woche Nadine Koch & Ingolf Hedtke
Masterssieger 
1. Woche Martin Gräfe & Lutz Wobit
2. Woche Johanna Rohmer & Tilman Beck
Cupsieger 
1. Woche Jens Lohmann & Pascale Schlösser
2. Woche Stefan Linnenbecker & Jörg Mucha
 

Contact

Nik Novak & Ole mielenz

Phone: +49 163-8668705
E-Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Partner & Sponsors

  • hotel ivory playa
  • smw logo uwe wiesel
  • logo rocboccaccio
  • logo molten
  • volleysports
  • logo indoexpress
  • beach berlin
  • TMG 2015

Social Media